wtorek, 13 sierpnia 2024

Dziewczynka w zielonym sweterku

      


     Z opisu wydawcy dowiadujemy się, że tytułowy zielony sweterek istnieje do dzisiaj. Jest to eksponat waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu. Myśląc o tym wyobrażam sobie ośmioletnią wówczas żydowską dziewczynkę - Krysię, której życie diametralnie się zmienia niemal w jednej chwili. 

piątek, 12 lipca 2024

"A jeśli jesteśmy złoczyńcami" - historia o teatrze, sztuce, miłości...i morderstwie

 

fot. empik

    To niezwykle fascynująca i wciągająca książka. Pewnie sama nie sięgnęłabym po tę pozycję z uwagi na jej tytuł, który kojarzył mi się z kryminałem. To powieść o młodych ludziach, którzy uwielbiają teatr i sztukę, uczą się aktorstwa i są w tym naprawdę świetni. Ponadto opowieść ta dowodzi, że aktorzy potrafią się świetnie maskować, są także doskonałymi manipulatorami.   

piątek, 10 maja 2024

"Kolor purpury", czyli rzecz o sile miłości i wytrwałości


Podczas majówki miałam  ochotę na nieco inny rodzaj literatury, trochę inną niż do tej pory tematykę. Udałam się do biblioteki, by przejrzeć jej zasoby. Jak zwykle porozmawiałam chwilę z bibliotekarką i powiedziałam, czym jestem zainteresowana. I tak oto w moje ręce wpadła powieść Alice Walker pt. "Kolor purpury". I przepadłam. Całość przeczytałam w dwa dni. Zanim jednak napiszę o tej poruszającej książce wspomnę coś o samej autorce. 

niedziela, 14 kwietnia 2024

Kołysanka z Auschwitz, czyli o człowieczeństwie w piekle

     


    Dawno nie czytałam tak poruszającej książki. To opowieść o człowieczeństwie, o próbach zachowania własnej duszy mimo niesprzyjających (to bardzo delikatne ujęcie) okoliczności. Książka jest inspirowana prawdziwą historią Helene Hannemann - Niemki, która w czasie II wojny światowej, z własnego wyboru przybyła do Auschwitz wraz ze swoją rodziną.

środa, 3 kwietnia 2024

Duński przepis na szczęście. Najskuteczniejsza filozofia wychowania Jessica Alexander, Iben Sandahl

     


Książka ta jest próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego Dania od 1973 roku jest niemal każdego roku wybierana przez OECD krajem, którego mieszkańcy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Publikacja ta porusza bardzo ważny temat, jakim jest wychowanie dzieci: przypomina, że: "wychowywać, podobnie jak kochać, to czasownik" zatem wymaga wysiłku i pracy.

niedziela, 24 marca 2024

Rdza, czyli trochę o wk... krowie i sztuce chodzenia po ciemku


 "Rdzę" Jakuba Małeckiego przeczytałam niemal jednym tchem. To książka, od której trudno się oderwać, nie tylko w sensie dosłownym. Mentalnie również nie jest to łatwe. Nie jest to pierwsza książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać, dlatego wiedziałam, że decydując się na jej lekturę muszę mieć trochę czasu i spokoju. Oczywiście i w tej książce autor zaskakuje. Lektura "Rdzy" mobilizuje do stawiania pytań o ludzkie cierpienie i wnętrze. Biografie postaci  są trudne do opowiedzenia w kilku zdaniach. Widzimy tu ich emocje, troski i życie, które jest momentami nie do zniesienia. Dostrzec możemy w tej książce próby ucieczki od otaczającej rzeczywistości, od wspomnień, które potrafią człowieka zrujnować, zniszczyć: Bo wiesz, czasem ucieczka to jest jedyne rozwiązanie, ale najczęściej jednak nie.

piątek, 15 marca 2024

Zbrodnia i kara, powieść o zabijaniu samego siebie


 "Zbrodnia i kara" to klasyka rosyjskiej literatury. Powieść ta jest dla mnie wyjątkowa ze względu na rozbudowaną warstwę psychologiczną postaci oraz ich niejednoznaczność w ocenie moralnej. Z jednej strony bohaterowie Dostojewskiego są zbrodniarzami, czytelnik potępia ich ohydne czyny, po to, by za chwilę analizować, dlaczego w innej sytuacji zachowali się bardzo szlachetnie. 

sobota, 27 stycznia 2024

Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem. Laura Vanderkam.

 

    Czas robi swoje. A ty, człowieku? Stanisław Jerzy Lec. Po ten poradnik sięgnęłam pod wpływem recenzji, które czytałam. Większość z nich była pozytywna, dlatego skusiłam się i właściwie nawet nie wiem, kiedy skończyłam ją czytać.

poniedziałek, 15 stycznia 2024

Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu. Stephen Guise

 

 


    Każda trwała zmiana  rozpoczyna się od pojedynczego kroku! To  zdanie uświadamia czytelnikowi, że nic nie zmieni się, gdy nie podejmie decyzji i nie rozpocznie działania. Jest to zdanie, które pochodzi z książki Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu. To kolejna pozycja o nawykach, którą miałam okazje przeczytać. Skusił mnie szczególnie rozdział dotyczący mechanizmu funkcjonowania mózgu. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym aspektem wprowadzania nawyku i nad rolą naszego mózgu w tym procesie. 

niedziela, 14 stycznia 2024

Zen TO DONE - czy Syzyf wtoczyłby na górę ten przeklęty kamień?

     


    Chętnie sięgam po książki z gatunku rozwoju osobistego. Mam swoich ulubionych autorów, których uważam za godnych polecenia. Wśród takich twórców jest wspomniany we wcześniejszych postach Leo Babauta. Tym razem chciałam przedstawić książkę Zen TO DONE. Sięgnęłam po nią z uwagi na jej tytuł, jest nietuzinkowy i uważam, że przyciąga uwagę czytelnika. 

niedziela, 7 stycznia 2024

52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu Leo Babauta

    

     Nowy Rok dla wielu z nas wiąże się z licznymi postanowieniami. Część ludzi marzy o wprowadzeniu zmian w swoim życiu, a nadchodzący rok sprzyja takim deklaracjom. Oczywiście ile z nich kończy się wraz z lutym, to większość z nas wie. Z rezerwą podeszłam do książki 52 zmiany. Zmień swoje życie tydzień po tygodniu. Pewnie, gdyby nie znany mi autor, czyli Leo Babauta, w ogóle bym po nią nie sięgnęła. Książka trafiła do mnie w grudniu, przeczytałam ją w sylwestrowy wieczór. Córka źle się czuła, nigdzie w związku z tym nie wychodziliśmy, więc uznałam to za dobry moment.

sobota, 6 stycznia 2024

Z nienawiści do kobiet Justyna Kopińska

 

 Nie jest to pierwsza książka Justyny Kopińskiej, którą miałam przyjemność przeczytać. Z tą autorką zetknęłam się po raz pierwszy czytając  zbiór reportaży "Polska odwraca oczy". Książka, o której chciałam napisać dzisiaj pochłonęła mnie całkowicie. Czytałam ją niemal jednym tchem, nie mogąc oderwać się od lektury. Reportaży Justyny Kopińskiej nie da się określić jednym słowem, bo trudno wtedy o właściwe określenie. One są zarówno drastyczne, trudne, mocne, jak i przejmujące, obrazowe....prawdziwe i w moim odczuciu bez retuszu.